Nybörjare...
Hej!
Har just börjat med LCHF kickstart. Första veckans inköpslista blev en mindre chock.
När jag kom till kassan trodde jag att dom skämtade.....1035:- ...Kan detta vara möjligt
att en veckas mat för en person ska kosta så mycket, ja då får jag nog överväga om jag skall
fortsätta eller lägga av. Dessutom är recepten inte lätta att följa....0,4 klyfta vitlök...0,4 msk curry
...0,4 tsk soja....mycket enklare om allt var i vikt?????
Kjelle51
Kommentarer
-
Alla barn i början heter det ju...och se inte bara till "problemen".😲
Gör som LissaLo föreslår eller finn på andra egna måttmetoder. Såå...himla viktigt på grammet kan det inte vara. Du gör stora förändringar ändå och det ger resultat ska du se om du håller dig ifrån onödiga kalorier.
Jag krånglar inte till det för mycket med maten...och det blir en vana till slut.
Jag vägde och skrev upp såna saker som generella måttangivelser i början.
T.ex vätska i gram gjorde jag om till msk t.ex. Det tog lite tid...men nu har jag en egen "omvandlingstabell" för mina vanligaste saker.
Har alltid vågen, papper och penna i köket och väger allt, utifall att s.a.s.
Det blir lättare vid registreringen på så vis.
Välkommen i gänget och Lycka till nu 👍
Senast uppdaterad 22 mars 2017 07:46
-
Jag äter inte dyrare nu, en innan men lagar ofta stora portioner soppa alltid 4 portioner, pasta sås blir 8 portioner på 500 gram vildsvinsförs (nötfärs går med bra). Är ensam i väckorna men lagar sällan 1 portion går nästan lika fort göra fler och då blir inte mat lagning så jobbig, är nu då jag saknat kök det blivit lite dyrare. Min mat ligger nog på 1000 lappen i månaden nu då grönsaker är dyra, sen lite fusk köper inget kött, äter bara viltkött sällan fisk den fins i sjön.
Jag räknar kcal, LCHF fungerar med bra men frugan räknar kcal så enklare,
Lycka till.
-
Välkommen hit Kjelle och nu har du fått så mycket råd ovan och jag tycker nog lika lycka till nu
Logga in för att skriva en kommentar.